Hledáte způsoby, jak chránit planetu zemi a být k naší přírodě co nejšetrnější? Není to taková věda, jak se zdá. Do svého každodenní života můžete zavést pár věcí, kterými přispějete ke snížení své uhlíkové stopy, ale zároveň vás „nebudou bolet“. Jste připravení? Pojďte se s námi podívat na 10 změn, které můžete udělat pro zavedení ekologické domácnosti.
Obsah:
Co znamená ekologická domácnost?
- Třídění odpadu
- Výměna žárovek za LED
- Minimalizace plastů
- Úspora vody
- Bio domácnost: Levné ekologické čisticí prostředky
Jak si vyrobit vlastní čisticí prostředky?
Proč se zaměřit na netoxickou domácnost?
Ekologická domácnost už rozhodně není něčím nedostupným, právě naopak. Její dosažení je mnohem jednodušší, než si myslíte. Ochrana životního prostředí je zvlášť v této době důležitější než kdy dřív. Každý z nás může udělat i malou změnu, která ale přispěje ke snížení množství odpadu i naší uhlíkové stopy.
Pojďte se s námi podívat na pár snadných kroků, jak chránit přírodu i ve vaší domácnosti.
Co znamená ekologická domácnost?
A co to tak ekologická domácnost vlastně je? Jak si zařídit ekologickou domácnost? Nebojte, nemusíte se bát žádných velkých životních změn. Je to vlastně dost snadné.
Ekologická domácnost minimalizuje dopad na životní prostředí tím, že šetří energii a vodu, snižuje odpad, snaží se minimalizovat používání chemických prostředků, preferuje obnovitelné zdroje energie a podporuje lokální a udržitelné produkty. Cílem ekologické domácnosti je tedy ochrana životního prostředí, ale přispění ke zdravému životnímu stylu.
1. Třídění odpadu
Možná si myslíte, že je třídění odpadu automatickou a běžnou součástí každé domácnosti. Ještě stále to tak ale všude není! Třídění odpadu je přitom základ a velmi přispívá k tomu, aby bylo možné lépe nakládat s odpady i s jejich případným znovuvyužitím. S tříděním odpadů můžete začít klidně hned, stačí vám k tomu pár odpadkovým košů, do kterých budete házet plasty, papír a směsný odpad. Podrobnější článek o tom, jak správně třídit, najdete tady.
2. Výměna žárovek za LED
LED žárovky spotřebují o 80 % méně energie než klasické a mají mnohonásobně delší životnost. To vede k nižší produkci emisí CO₂ a šetření přírodních zdrojů. Navíc LED neobsahují škodlivé látky, jako je rtuť, která se nachází v některých úsporných zářivkách, a při provozu generují méně tepla, což snižuje riziko požárů i energetické ztráty. Výměnou klasických žárovek tedy šetříte nejen planetu, ale i vaši peněženku.
3. Minimalizace plastů
Hromadění plastů patří rozhodně mezi jeden z největších problémů, který zatěžuje planetu. Eko domácnost by tedy měla klást na první místo omezení využívání jednorázových plastů. A co to vlastně znamená?
- Místo plastových tašek používejte třeba látkové, které se dají využít vícekrát.
- Pořiďte si láhev na vodu, kterou budete mít u sebe, abyste si nemuseli kupovat pití v PET lahvích.
- Vyměňte plastové obaly za znovupoužitelné či kompostovatelné.
- Pořiďte si látkové sáčky na zeleninu, ovoce a pečivo, abyste nemuseli využívat plastové sáčky v obchodech.
Ekologická domácnost bez plastů není sci-fi, stačí se držet těchto bodů a uvidíte, že bude plastů ve vašem koši méně a méně.
4. Úspora vody
Voda patří mezi to nejcennější na zemi, bohužel už je v mnoha zemích velmi vzácným zbožím. Nedostatek vody je reálný problém, který se začíná rozšiřovat do více a více států. Měli bychom se naučit, že voda není samozřejmostí a začít s ní šetřit.
Tipy, jak šetřit vodou:
- V rámci úspory vody vám může pomoci třeba instalace perlátorů na kohoutky, které omezují průtok vody.
- Pokuste se také sprchovat kratší dobu, upřednostnit rychlou sprchu před vanou.
- Pro zalévání květin zkuste třeba používat odchycenou dešťovou vodu.
- U pračky či myčky používejte úsporné programy.
- Ovoce a zeleninu myjte v napuštěné vodě, ne pod tekoucím kohoutkem.
5. Bio domácnost: Levné ekologické čisticí prostředky
Ekologický úklid domácnosti je v dnešní době také jednodušší než kdy dřív. Průmyslové čističe obsahují chemikálie, které znečišťují vodu. V obchodech už jsou naštěstí zcela běžné ekologické čisticí prostředky, a to od přípravku na mytí nádobí, podlah, až po univerzálních čističe. Tyto prostředky na úklid jsou vyrobeny z přírodních a lehce odbouratelných látek, ale přes to účinně bojují s nečistotou, usazeninami a bakteriemi. Můžete se na ně plně spolehnout a zároveň přispět k ochraně planety země.
Jak si vyrobit vlastní čisticí prostředky?
Pokud hledáte levné ekologické čisticí prostředky, můžete si je i jednoduše sami vyrobit. Stačí vám k tomu jen citron, soda a trocha vody. Čističe jsou levné, univerzální a především funkční!
Co budete potřebovat?
- 1 hrnek octa
- 1 hrnek vody
- 1 lžíce jedlé sody
- Pár kapek esenciálního oleje (např. citron, levandule, tea tree)
- Prázdnou láhev s rozprašovačem
Postup:
- Smíchejte vodu s octem v láhvi s rozprašovačem.
- Přidejte jedlou sodu (pozor, může lehce zpěnit).
- Nakonec kápněte pár kapek esenciálního oleje pro příjemnou vůni.
- Dobře protřepejte – a je hotovo!
Tento čisticí prostředek se vám bude hodit například na úklid kuchyňských povrchů, koupelny, skla, zrcadel, ale i k odstranění mastnoty a vodního kamene.
Proč se zaměřit na netoxickou domácnost?
Netoxická domácnost je přínosem pro planetu, ale i vaše zdraví. Denně se sami kvůli čisticím prostředkům vystavujeme chemickým látkám. Umýváme nádobí, utíráme prach, vypereme naše oblečení, ložní prádlo, použijeme osvěžovače vzduchu. Všechny tyto věci mohou například dráždit naši pokožku, dýchací cesty a způsobovat alergie. Všechny látky z těchto přípravků se pak navíc dostávají do vody a přírody.
Je přitom velmi jednoduché je nahradit bezpečnější přírodní alternativou.
6. Omezení plýtvání jídlem
Ekologická domácnost a snižování odpadů a množství vyhozeného jídla jde ruku v ruce. Kupujte jen to, co skutečně sníte, abyste zamezili zbytečnému vyhazování prošlých či zkažených potravin. Abyste si zvládli nákupy lépe rozplánovat a zamezit plýtvání, pomůže vám třeba jídelníček. Každou neděli si zkuste rozplánovat, co budete který den připravovat za jídla – snídaně, svačina, oběd i večeře. Dobře si sepište, které potraviny budete pro tyto pokrmy potřebovat a zda všechny suroviny využijete.
Správné skladování potravin
Aby vám potravin vydržely co nejdéle čerstvé, je potřeba je správně skladovat. Pomůžou vám s tím uzavíratelné krabičky, sáčky, potravinářská fólie nebo třeba vakuování! Pokud si nejste jistí, zda stihněte některé ovoce, zeleninu nebo maso sníst včas, raději jej zabalte do některého obaltu a dejte do mražáku.
Nejen, že zamezíte plýtvání, ale také ušetříte. Jen se zamyslete, kolikrát jste nějakou potravinu vyhodili jen proto, že jste na ni zapomněli a ona se mezitím zkazila?
7. Lokální a sezónní potraviny
Dáváte přednost exotickému ovoci nebo jahodám v zimě? Jejich doprava zanechává obrovskou uhlíkovou stopu. Ano, i způsob stravování a výběr potravin souvisí s ekologickou domácností. Zaměřte se na to, abyste jedli více sezónně – to znamená vařili a připravovali jídla z potravin, které v aktuálním ročním období rostou.
Vybírejte si lokální produkty a podpořte menší farmáře a výrobce ve vašem okolí. Pomůžete tím nejen menším producentům, ale také si vyberete potraviny, které jsou čerstvé a nemusely k vám podstoupit cestu přes půlku planety.
8. Druhá šance pro oblečení a věci
Fast fashion je jedním z největších znečišťovatelů a přesto u nich lidé stále rádi a často nakupují. Fast fashion je pojem, který označuje oblečení vyrobené často z nekvalitních materiálů, lidmi, kteří za práci nedostanou adekvátně zaplaceno, a jehož střihy a barvy podléhají nejnovějším trendům. Takové oblečení si na sebe vezmete pravděpodobně párkrát a poté buď vyjde z módy, nebo se materiál nějak poškodí. A vznikne další odpad.
Jak nakupovat oblečení?
- Zaměřte se mnohem více na to, z jakého materiálu je oblečení vyrobeno. Kvalitnější materiály vám vydrží mnohem delší dobu. Ačkoliv se může zdát prvotní investice náročná, uvidíte, že se vám v čase vyplatí.
- Víte, kdo vaše oblečení vyrábí? A víte, zda za svou práci dostal adekvátní mzdu? Oblečení, které vám má vydržet dlouhé roky, by měl pravděpodobně vyrobit někdo, kdo to umí. A zároveň by měl za sovu práci dostat dobře zaplaceno. To se u fast fashion jen tak nestane. Nemusíte se honit za módními návrháři, stačí podpořit menší lokální výrobce nebo jiné dílny, které šijí vlastní oblečení.
- Nakupujte méně. Zaměřte se při nákupu na věci, které jsou univerzální a budou se vám hodit pro více outfitů. Nepořizujte si kousky, které jsou až příliš nápadné a extravagantní, protože je zkrátka nevynosíte.
- Vše nemusí být nové. Second handy nebo aplikace, jako je Vinted, se zaměřují na to, aby se oblečení dostalo znovu do oběhu. Často zde najdete mnoho kousků, které vypadají jako nové, nebo dokonce nové jsou. Za takové nákupy vám poděkuje nejen planeta, ale i vaše peněženka.
9. Chytré nakupování
Součástí ekologické domácnosti je také chytré nakupování. Nakupujte produkty, které opravdu využijete – ať se to týká oblečení, elektroniky nebo potravin, plýtvání je stále plýtvání a věci, které vám budou doma ležet, jsou ekologickou zátěží.
Zároveň se snažte nakupovat produkty s menším množstvím obalů – místo balených sýrů, uzenin, masa nebo ovoce a zeleniny zvolte čerstvé potraviny.
Pokud můžete, vyzkoušejte také obchody fungující na principu bez obalu. Do takových obchodů přijdete s vlastními nádobami a obaly, do kterých si následně nakoupíte potraviny. S rostoucí popularitou těchto obchodů v nich najdete stále více a více zboží – nejčastěji luštěniny, mouku, cukr, kávu, těstoviny, ale například i čisticí prostředky.
10. Snížení spotřeby masa
Chov zvířat pro maso má obrovský dopad na životní prostředí, s jejich chováním je totiž spojená velká uhlíková stopa. Nemusíte se stát veganem ani vegetariánem, abyste pomohli k ochraně planety. Stačí obecně omezit maso ve svém jídelníčku. I pár bezmasých dnů v týdnu udělá velký rozdíl. Když už se pro maso rozhodnete, zaměřte se více na jeho kvalitu a na to, odkud pochází. Dejte přednost lokálním chovům a výrobkům, u kterých znáte jejich původ a způsob jejich zpracování.
Každý malý krok k ekologičtějšímu způsobu života se počítá. Když se navíc na jednotlivé změny podíváte, zjistíte, že šetříte nejen naše životní prostředí, ale také ušetříte nějakou tu korunu navíc. To jen ukazuje, že ekologická cesta není vůbec drahá ani náročná.
Začněte postupně a uvidíte, že se eko domácnost velmi brzy stane vaší přirozenou součástí normálního fungování.
Nejčastější dotazy
Co znamená ekologická domácnost?
Ekologická domácnost znamená takovou domácnost, která minimalizuje negativní dopady na životní prostředí – snižuje odpad, šetří energii a vodu, používá ekologické produkty a podporuje udržitelnost.
Jak snížit ekologickou stopu v domácnosti?
Ekologickou stopu své domácnosti můžete snížit dodržením některých těchto kroků:
- Snížit spotřebu energie (LED žárovky, úsporné spotřebiče).
- Omezit plýtvání vodou (perlátory, sběr dešťové vody).
- Snížit odpad (recyklace, kompostování, bezobalové nákupy).
- Preferovat lokální a ekologické produkty.
Jak chránit životní prostředí?
S ochranou životního prostředí můžete začít například tříděním odpadu, snížením spotřeby plastů, plýtvání jídle, šetřením vody, nakupováním u lokálních producentů nebo využíváním ekologických čisticích prostředků.